Medovka lekárska – vynikajúca relaxačná bylinka pri strese

 

Ak žijete v strese a ste podráždení, je čaj alebo kúpeľ z medovky lekárskej pre vás vynikajúce riešenie. Medovka pochádza zo Stredomoria. U nás je skôr známa z pestovania v záhrade.

 

Milí čitatelia Vitality, aj v tomto roku sa budete stretávať s vašim obľúbeným seriálom o zaujímavých účinkoch liečivých rastlín. Ďakujem za vaše početné maily ohľadom používania liečivých rastlín pri jednotlivých zdravotných problémoch. Som rád, že aj v dobe syntetickej chémie máte záujem o liečivé bylinky.

 

Alternatívna liečba

Používa sa hlavne list medovky (Folium melissae), prípadne vňať (Herba melissae). Medovka lekárska je jedna z najčastejšie používaných liečivých rastlín, ktoré majú sedatívne, spazmolytické a antibakteriálne účinky. Užíva sa pri nervových ťažkostiach, žalúdočných, črevných, psychovegetatívnych srdcových ťažkostiach a pri migréne.

 

Známe je aj jej virostatické pôsobenie (vírusy zastavujúce), najmä pri herpes-vírusových ochoreniach. Uplatňuje sa ako výborné gastrosedatívum a kardiosedatívum, pri žalúdočnej a črevnej neuróze, pri búšení srdca, arytmii, vhodná je pri nervovej vyčerpanosti, miernej úzkosti a ľahkých depresívnych náladách. Medovku požívame aj pri dyspeptických poruchách, ktoré sú sprevádzané nafukovaním (meteorizmus) a kŕčovitými bolesťami.

 

Prírodná medicína - recepty:

Recept na čajovú zmes pri poruchách menštruácie (podľa Trebenovej):

Pripravíme si zmes sušených bylín. Zmiešame 50 g koreňa valeriány lekárskej, 25 g kvetu arniky horskej, 25 g pľuzgierky islandskej, 25 g medovky lekárskej, 25 g rebríčka obyčajného a 25 g šalvie lekárskej. Vrchovatú čajovú lyžičku zmesi zalejeme 1 šálkou prevarenej vody (250 ml) a lúhujeme 5 minút. Precedíme a pijeme ráno na lačný žalúdok 1 šálku. Čaj pijeme dlhšiu dobu, i keď sa menštruácia vráti do normálu.

 

Recept na čajovú zmes vhodnú po mŕtvici
(podľa Trebenovej):

Pripravíme si zmes zo sušených bylín a to rovnaké množstvo veroniky lekárskej, ľubovníka bodkovaného, levandule, medovky lekárskej, rozmarínu a šalvie lekárskej. Vrchovatú čajovú lyžičku zmesi zalejeme 1 šálkou prevarenej vody (250 ml) a lúhujeme 5 minút. Precedíme a pijeme dopoludnia a odpoludnia po 1 šálke.

 

Recept na čajovú zmes pri stresovej záťaži, na spanie a uvoľnenie (podľa Trebenovej):

Pripravíme si zmes sušených bylín. Zmiešame 20 g archangeliky lekárskej, 10 g rozmarínu, 30 g medovky lekárskej, 10 g levandule, 20 g chmelu a 10 g zemežlče. Vrchovatú čajovú lyžičku zmesi zalejeme 1 šálkou prevarenej vody (250 ml) a lúhujeme 5 minút. Precedíme a pijeme 1-2 šálky denne.

 

Recept na sedací kúpeľ proti malátnosti
(podľa Trebenovej):

Pripravíme si zmes sušených bylín po 25 g z každej rastliny. Medovka lekárska, zlatobyľ obyčajná, praslička roľná a dúška materina. 100 g bylinnej zmesi namočíme v 5 litrovej nádobe studenej vody na 12 hodín. Potom výluh zahrejeme, precedíme a prilejeme do vody v kúpeli. V kúpeli má byť toľko vody, aby obličky boli ponorené v kúpeli. Kúpeľ má trvať 20 minút. Po kúpeli sa neutierame a hodinu sa potíme v posteli.

 

Recept pri nespavosti

Pripravíme si zmes sušených bylín. Po 1 čajovej vrchovatej lyžičke lipového kvetu, majoránky a medovky lekárskej. Vrchovatú čajovú lyžičku zmesi zalejeme 1 šálkou prevarenej vody (250 ml) a lúhujeme 5-10 minút. Precedíme a pijeme 1 šálku poobede a 1 šálku po večeri.

 

Recept na kúpeľ z medovky pri nespavosti

Vezmeme 2 až 4 hrsti medovky lekárskej a vložíme ich do 3 litrov studenej vody. Zohrejeme a 10-15 minút prikryté mierne varíme. Potom necháme ešte 10 minút vylúhovať a precedíme. Nalejeme do kúpeľa. V kúpeli ležíme 15 minút. Po kúpeli sa čo najskôr uložíme do postele.

 

Ako medovka vyzerá a kde rastie

Medovkový čaj dnes pozná asi každý. Je to pomerne bežná čajovina. Môžeme si aj kúpiť ako čerstvú rastlinu v črepníku. Medovka lekárska (Melissa offisinalis) je trváca, rozkonárená bylina vysoká od 50 do 125 cm. Stonku má bohato vetvenú a olistenú. Listy sú tenké, eliptického tvaru s vrúbkovito pilovitým okrajom čepele.

 

Má biele kvety rastúce v pazušných papraslenoch. Medovka kvitne počas leta. Celá rastlina príjemne vonia po citrónoch. Plod je tvrdka. Rastie v ťažších výživných a hlbokých pôdach, bez nadmernej vlhkosti, hlavne na slnečných a chránených miestach. Množí sa semenami na jar alebo delením trsov starších rastlín na jeseň.

 

Ako ju zbierame a sušíme

Zbierame listy, prípadne vňať rastliny a to krátko pred kvitnutím alebo v čase kvitnutia za suchého počasia, okolo poludnia. Najkvalitnejšia čajovina z medovky lekárskej je predovšetkým z mladých vrškov rastliny. Mladšia rastlina poskytuje lepšiu čajovinu ako staršia rastlina. Môžeme ju zbierať aj viac ráz do roka.

 

Medovke škodí najmä tzv. hrdza (Puccinia sp.) a preto takto poškodené rastliny nezbierame. Medovku sušíme v tenkých vrstvách na tienistom mieste za dobrého vetrania. Pri sušení niektoré listy ľahko hnednú, preto ich odstránime a nepoužívame. Pach sušenej medovky je slabý, ale po rozmädlení je príjemne citrónový. Chuť rastliny je korenistá, aromatická a príjemná.

 

Aké obsahuje medovka účinné látky:

Obsahuje silicu (0,03 – 0,3%) najmä s obsahom monoterpénov – citronelal (40%), citral (30%), citronelol, garaniol, linalol, ďalej je to kyselina rozmarínová, kyselina chlorogénová, kávová, triterpény a flavonoidy.

 

Čo píšu staré herbáre

Medovka lekárska sa v ľudovom liečiteľstve používa už pomerne dlho. Jej účinky poznali už starí Rímania. Jej liečivé účinky rozsiahlo popisuje aj klenot stredovekého lekárnictva - Mathioliho herbár z roku 1562. “Medovka má moc otvírající a vyvádějící, posiluje srdce a mozek. Zvláštní má také moc obveselovati mysl, utvrzovati studený a vlhký žaludek, pomáhati v zažívání.

 

Rovnež tak odnímá a zapuzuje starosti, péči, zármutek, lekání a noční strašení a odtud pocházející nespavosti a divná fantasmata z melancholie a z připálené flegmy, obveseluje srdce, upevňuje životní sílu svou vuní, trpkostí, pronikavosti atď.“