Dnes si v našom seriáli o využívaní účinkov liečivých rastlín povieme niečo o drevine, ktorá má veľmi podivuhodný názov. Dlho nepatrila táto rastlina tradičnej čínskej medicíny medzi všeobecne známe liečivé rastliny s tonizujúcimi účinkami. Až v 50. rokoch minulého storočia sa začala intenzívne vedecky skúmať a používať ako náhrada za nedostatkový koreň ženšenu.
V tradičnej čínskej medicíne je eleuterokok známy viac ako päť tisíc rokov pod názvom se-wu-ťia. Podľa jeho liečivých vlastností sa mu niekedy v západných a stredoeurópskych krajinách hovorí aj sibírsky ženšen - Acantopanax senticosus. Slovenský odborný názov tejto rastliny je všehojivec štetinatý (Eleutherococcus senticosus). V praxi však nie je veľmi používaný, preto ho budeme nazývať jeho odborným názvom z latinčiny, teda eleuterokok.
Eleuterokok patrí medzi adaptogény, čo sú látky s komplexnými účinkami pomáhajúcimi obnovovať energiu a celkové zdravie a uľahčujú prispôsobenie organizmu stresu. V posledných rokoch sa eleuterokok z nepoznanej rastliny stal slávnou liečivou rastlinou vďaka svojmu stimulujúcemu a širokospektrálnemu liečivému pôsobeniu.
V minulosti veda eleuterokoku nevenovala pozornosť. Značná časť farmaceutického výskumu sa venovala využitiu ženšenu v prírodnej medicíne. Univerzálne a masívne použitie ženšenu prinieslo, že rastline hrozilo vymiznutie z povrchu zeme. Jeho spracovanie pre farmaceutické účely sa takmer strojnásobilo. Preto bolo dôležité, v čo najskoršom čase nájsť za ženšen vhodnú a účinnú náhradu.
Vyhľadávanie po niekoľko rokov bolo veľmi intenzívne a vedecký výskum priniesol výsledky. Bol ním eleuterokok. Vyhovel potrebám vedcov a splnil rovnaké požiadavky ako bájny ženšen. Výskum účinkov eleuterokoku bol podrobený širokému množstvu rôznych medicínskych testov. Neboli zistené žiadne kontraindikácie a eleuterokok sa začal úspešne používať v naturálnej liečbe.
Eleuterokok ovplyvňuje hypotalamus, preto sa podieľa na imunostimulačnej a autoimunitnej činnosti organizmu. Aktivuje žľazy s vnútornou sekréciou, znižuje hladinu cholesterolu a celkovo povzbudzuje enzymatický systém. Má veľmi priaznivé účinky na kardiovaskulárny systém (srdcovú a obehovú činnosť) a prekrvenie mozgu, takže slúži ako prevencia proti ischémii myokardu a náhlej mozgovej príhode.
Chráni organizmus pri infekcii, pretože zasahuje do adaptačného syndrómu vyvolaného práve infekciou. Eleuterokok pôsobí ako adaptogén a harmonizátor, čo znamená, že nešpecifickým spôsobom zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti účinku stresu. Termín adaptogén vytvoril v roku 1947 ruský vedec Nikolaj Lazarev. Bolo to označenie pre rastlinný produkt zvyšujúci odolnosť organizmu proti stresovým situáciam, zraneniam, úzkosti alebo telesnej únave.
Všeobecne ide o schopnosť odolávať zmeneným podmienkam, adaptovať sa na im (prispôsobiť). V tomto ohľade patrí eleuterokok medzi zaujímavé a unikátne liečivé rastliny.
Tiež znižuje a odbúrava cholesterol v krvi a spomaľuje sklerotizáciu ciev. Mierne znižuje hladinu cukru v krvi. Má priamy imunostimulačný vplyv. Ovplyvňuje i prejavy neurasténie (typ neurózy), vedenie vzruchov nervovými vláknami a ostrosť videnia. Jeho použitie je veľmi efektívne pri viacerých chorobách ako sú stavy slabosti, na doliečovanie infekčných ochorení rôzneho pôvodu, na liečbu proti vírusom, pri rekonvalescencii po operáciach a po iných ťažkých chorobách.
Nežiadúce účinky sú pomerne vzácne. Pri užívaní vyšších dávok podľa návodu sa môže prejaviť nespavosť alebo excitácia. Preto sa neodporúča ho používať po 16 hodine. Nesmie sa používať súčasne s digoxinom a sedatívami, pri vysokom krvnom tlaku, po prekonaní infarktu a tri mesiace po ňom a v období tehotenstva a kojenia.
Eleuterokok sa používa zvonku i zvnútra, dokonale nahrádza menej dostupný ženšen. Požíva sa tekutý i suchý výťažok. U nás je najčastejšie dostupná tinktúra, prípadne sypaná čajovina. Prípravky z koreňov, odrezkov a listov obsahujú triterpénové glykozidy jedinečnej štruktúry, ktoré sú veľmi vzácne, čo vysvetľuje ich stimulačný účinok na náš organizmus.
V prírodnej medicíne ne tieto prípravky používajú pri nespavosti, bradaviciach, ochoreniach zubov a ústnej dutiny, menopauze, kožných ochoreniach, leukémii, popáleninách, reumatizme, poškodení kože a svalov, únave a viacerých ďalších.
Prírodná medicína - recepty:
Podľa starej tradície sa tinktúra vyrába z čerstvého alebo sušeného koreňa eleuterokoku. Koreň sa naloží do 33% alkoholu v pomere 1:1. Nechá sa 14 dní macerovať na tmavom mieste, najlepšie vo fľaši z tmavého skla a potom sa prefiltruje napríklad cez gázu. Používa sa prvé dva mesiace 1 čajová lyžička 3-krát denne. Pokiaľ je to potrebné, celý cyklus podávania sa zopakuje. Pre bežné používanie sa odporúča pripraviť tinktúru z koreňa v pomere 1:3 ešte lepšie 1:5. (pomer koreň : alkohol 33%).
Eleuterokok obsahuje eleuterozidy podobné hedera-saponínom, glykozidy odvodené od kyseliny oleanolovej, ďalej liganové zlúčeniny, kumaríny a kyselinu chlorogénovú. Najčastejšie sa používa ako tinktúra. Pre účely fytoterapie sa používa predovšetkým koreň (Radix eleuterococci).
V oblastiach pôvodného výskytu sa využívajú aj iné časti rastliny ako je vňať a kôra.
Eleuterokok (Eleutherococcus senticosus) je drevina z čeľade aralkovité (Araliceae). Je to asi dvojmetrový, vytrvalý, opadavý a mrazu odolný ker. Nad zemou vyrastá aj 20 stoniek, ktoré majú tenkú svetlosivú kôru. Mladé konáriky a stonky sú porastené krehkými ostňami, ktoré sú natočené špičkou dole.
Drevina má dlho stopkaté 3 až 5-početné špicaté listy. Tieto sú posiate červenkastými chĺpkami. Čepele listov sú po obvode zubaté a listy majú výraznú žilnatinu. Sú veľmi podobné listom ženšenu. Drobné voňavé kvety vytvárajú guľovité kvetenstvo. Sú svetlofialové a nažltlé. Rastlina kvitne v júli a auguste.
Plodom je fialová bobuľa o priemere asi 1 cm. Dozrieva na prelome augusta a septembra. Existuje viac ako 30 druhov eleuterokokov.
Eleuterokok je rozšírený vo východných oblastiach Ázie. Severne až po stredný tok rieky Amur. Vyskytuje sa hlavne na Sibíri, na južnom Sachaline, severovýchode Číny, v Japonsku, Číne a Kórei. Rastie vo vlhkých, riedkych zmiešaných a ihličnatých lesov a krovinách.
Eleuterokok môžeme pestovať aj v našich klimatických podmienkach. Nie je náročný na pôdu, ale lepší rast dosahuje na úrodnej a vlhkej pôde.
Ako sa ukázalo v pobaltských štátoch a na Ukrajine, rastlina je zime dosť odolná. Pre dekoratívne okrasné lístie, kvetenstvo a lesklé plody je tento ker vhodný aj po parkov a záhrad. Jeho masívne drevo sa používa na rôzne malé drevené výrobky.