Ak konzumujeme flavonoidy v potravinách (čočoriedky, brusnice, olivy, červené hrozno, kurkuma a pod.) podstatne chránime svoje zdravie. Ide o zníženie výskytu alebo o zlepšenie stavu chorôb ako sú srdcovo-cievne ochorenia, infarkt myokardu, cukrovka, ušný šelest, osteoartróza, onkologické ochorenia, neurodegeneratívne ochorenia, psychické poruchy, alergické ochorenia a iné chronické a civilizačné ochorenia. Viaceré vedecké štúdie dokázali, že ak konzumujeme potraviny bohaté na obsah flavonoidov, môžeme výrazne znížiť riziko rakoviny hrubého čreva, konečníka, žalúdka, pažeráka a prsníka. Prírodné flavonoidy využíva hlavne alternatívna medicína a prírodná medicína.
Vedci popísali, že rastlinné flavonoidy majú pozoruhodné preventívne a liečebné účinky. Pôsobia na výstelku steny cievy a na cievnu a kapilárnu priepustnosť (rozšírenie ciev - vazodilatačný účinok, zabránenie zrážania krvi v cievach, zvýšenie pružnosti a elasticity ciev, zníženie lámavosti ciev), protizápalový a protirakovinový účinok. Tiež majú výrazný ochranný účinok na cievne vlásočnice, zlepšujú krvný prietok v cievach, pôsobia ochranne na pečeň.
Zabraňujú zrážanlivosti krvi tým, že viažu ióny vápnika, čím tiež zadržiavajú vápnik v organizme. Podporne pôsobia na vitamín C, priamo vplývajú na zlepšenie odolnosti tepien a znižujú koncentráciu cholesterolu v krvi, čím pôsobia proti ateroskleróze (kôrnatenie tepien). Bránia tiež rozširovaniu bakteriálnych toxínov v tkanivách a sú podpornými prostriedkami pri liečbe infekčných ochorení. Ako účinkujú presne nepoznáme, ale vieme, že pôsobia v bunke na viacerých miestach. Známy je aj ich výrazný protizápalový účinok. Do tejto skupiny patria apigenín, kempferol, luteolín a kvercetín.
Voľné radikály sú nestále agresívne molekuly alebo skupiny atómov, ktoré vznikajú v organizme. Ich pôsobenie môže byť toxické. Ak sa voľné radikály tvoria vo veľkej miere, podieľajú sa na poškodzovaní buniek, jednotlivých orgánov a následne celého organizmu. S pôsobením voľných radikálov sa dávajú do súvislosti srdcovo cievne ochorenia, cukrovka, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, pečeňové, kožné a onkologické ochorenia.
Voľné radikály sa vytvárajú pri pôsobení negatívnych vonkajších vplyvov ako nadmerné opaľovanie, exhaláty, cigaretový dym, röntgenové žiarenie, nadmerné pôsobenie ozónu alebo chemoterapeutiká. Voľné radikály a ich nadmerné množstvo vzniká tiež pri intenzívnych fyzických, športových činnostiach, ale i počas zranení, pri zápaloch, bakteriálnych a vírusových ochoreniach, hnisavých procesoch, nadmernom strese a zvýšenej konzumácii alkoholu. Pri zvýšenej tvorbe voľných radikálov organizmus vyžaduje zvýšenú hladinu antioxidantov. Je potrebné ich organizmu dodať. Medzi dôležité antioxidanty patria rastlinné flavonoidy, koenzým Q10, vitamín C, vitamín E, karotenoidy, selén, zinok a mangán.
Viete, čo je francúzsky paradox?
To, že molekula flavonoidov má výnimočné postavenie medzi antioxidantami potvrdzuje aj tzv. francúzsky paradox. V istej oblasti Francúzska bol zaznamenaný nápadne nízky výskyt srdcovo cievnych ochorení v porovnaní s inými oblasťami. Bolo to pripísané konzumácii červeného vína, v ktorom sa vo zvýšenej miere nachádza obsah flavonoidov. Tie sú prítomné v hrozne, ale najvyšší obsah sa nachádza v jeho šupke, pozitívny účinok má flavonoid - resveratrol. Keďže biele víno sa vyrába tak, že šupka sa ihneď odstráni, obsah resveratrolu je v bielom víne nízky. Oproti červenému vínu je asi 100-krát menší.
Vedci zistili, že resveratrol má pozitívny účinok na srdcovo cievne ochorenia a nervový systém a boli potvrdené aj jeho zaujímavé preventívne účinky proti starnutiu. Vysoký obsah resveratrolu sa nachádza aj v čučoriedkach, brusniciach, niektorých bobuľovitých plodoch, paradajke a hlohu. Vysoký obsah flavonoidov je aj v panenskom olivovom oleji, grepovej šťave, menej už v džúse. Medzi ďalšie druhy patrí rutín nachádzajúci sa v šupke pomaranča, grepu, mandarinky, citrónu a vo vňati pohanky. Má schopnosť rozširovať krvné kapiláry, zlepšovať ich priepustnosť a zvyšovať prekrvenie tkanív.
Bohaté na rastlinné flavonoidy sú niektoré bobule (čučoriedky, brusnice, maliny, jahody, čierne ríbezle a plody bázy čiernej). Ich obsah spolu a antokyanidínmi dáva tomuto ovociu jeho charakteristickú červenú, modrú a fialovú farbu. Konzumácia týchto bobúľ výrazne redukuje riziká aterosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení.
Bioflavonoidov je známych viac ako štyritisíc. Patrí tu flaván, flavanón, flavón, flavonol, antokyanidín a izoflavón. Obsahujú ich citrusy, čaj, vínna réva, jablko, čokoláda, hruška, oliva, hnedá ryža, zeler, petržlen, brusnica, brokolica, pór, kapusta, cibuľa, cesnak, chren, bobuľoviny, červené hrozno, červený grep, čerešňa a jahoda. Flavonoidový komplex obsahuje aj kakao a čokoláda, a to vo väčšej miere tmavá. Ma pozitívne účinky na organizmus z hľadiska srdcovo-cievnych ochorení, pôsobí antioxidačne, protizápalovo, zlepšuje funkciu výstelky steny ciev a znižuje tlak krvi. Nesmieme však zabúdať, že zvýšená konzumácia čokolády je spojená zo zvýšeným príjmom sacharidov a tukov.
Vo vysokej koncentrácii ich obsahuje kôra borovice prímorskej (Pinus pinaster). Jej objav pozitívnych účinkov siaha až do 16. storočia. Bioflavonoidy z borovice chránia cievnu stenu pred ukladaním cholesterolu, bránia krvným doštičkám zhlukovať sa, tvoriť zrazeniny a tým spôsobovať obehové potiaže, infarkt myokardu, mozgovú mŕtvicu a trombózu hlbokých žíl. Flavonoidový komplex (viac ako 40 druhov) tiež obsahuje list stromu Ginko dvojlaločné (Ginkgo biloba). Ďalšou možnosťou sú extrakty z hrozna, vín a hroznových semienok. Výrazne zlepšujú rozšírenie ciev a potláčajú nebezpečenstvo trombózy. Obsahujú ich aj výťažky z čajových lístkov zeleného čaju a olív. V bohatej miere ich obsahujú aj v niektoré liečivé rastliny (breza previsnutá, hloh obyčajný, ihlica tŕnistá, báza čierna, lipa malolistá, agát biely, nechtík lekársky a hluchavka biela). Tieto čajoviny často odporúčam podľa potreby v našej špecializovanej poradni .
Cievny systém funguje ako pružné spletité potrubie, rozvádzajúce krv až do tých najodľahlejších častí tela. Celý cievny systém človeka dosahuje dĺžku takmer 130 000 km! Možno ste prekvapení z tohto neuveriteľného čísla, ale je to naozaj tak. Nezabúdajme, že udržiavanie kvality a funkčnosti cievneho systému je dôležité pre zachovanie zdravého života každého z nás. Zdravý životný štýl zlepšuje kvalitu nášho života a konzumovanie flavonoidov k tomu určite patrí.