Sebaúcta je dôležitá, aby sme žili vlastný a plnohodnotný život.

Napadlo vás niekedy, ako si vážite sami seba?

Skôr, ako si prečítate tento článok o sebaúcte, v súvislosti s vašim emocionálnym a psychickým zdravím, odpovedzte si na nasledujúcu otázku. Ako si vážite sami seba? A ohodnoťte sa, napríklad v percentách. A toto číslo si zapamätajte.
Pozrime sa na niekoľko príkladov nízkej sebaúcty v praxi.

 

Sú vyťahané tepláky nízka sebaúcta?

Žena príde domov a prezlečie sa do svojho domáceho oblečenia. Zoberie si na seba vyťahané tričko s niekoľkými dierami, ktorého farba sa už ani nedá identifikovať a vyťahané tepláky, do ktorých by možno vošla ešte jedna ďalšia osoba. A povie si. "Konečne pohodlné oblečenie. Aj tak ma nikto nevidí, čo mám na sebe. A dnes ani nečakám žiadnu návštevu." Aj takto vyzerá prejav narušenej úcty k sebe. Aj sami pred sebou si musíme seba vážiť. Na ulicu by v takomto oblečení určite nevyšla, lebo, čo by si o nej iní pomysleli, narušilo by to predsa jej dôstojnosť, ale doma, to je predsa dobré, to stačí... a to nehovorím o tom, ako ju vníma jej partner...

 

Uvarím si kávu do svojej starej šálky, čo na tom, že je odbitá

Doma máme krásny a drahý servis na kávu, ktorý držíme v obývačke vo vitríne. Ak príde návšteva, tak vtedy podávame kávu zásadne iba v tomto krásnom servise. A možno pod očkom sledujeme, aby ho náhodou návšteva nerozbila. Ak máme chuť na kávu my, a sme doma sami, tak si ju uvaríme do starej šálky, ktorej okraj je už odbitý. Ale povieme si, to nevadí, to je dobré, však som sama. Aj takto môže vyzerať nízka sebaúcta v praxi. Ak si sami seba vážime, vyberieme si šálku zo svojho krásneho servisu a vychutnáme si kávu práve z „tej krásnej“ šálky. Preto sme si ich kúpili. Či nie? Urobíme si radosť sami pre seba. Jednoducho, lebo si sami seba vážime.

 

Pobozkal vám niekedy muž ruku?

Milé dámy a slečny, ak vám najbližšie nejaký muž pobozká ruku, tak vedzte, že okrem toho, že tento pán má určite dobrú výchovu, tak si váži aj sám seba! A preto si vie vážiť aj vás! Je to jeho prejav úcty muža, voči vám,  k žene. A nemusí to byť iba scéna z filmu z tridsiatych rokov... Už mnoho rokov platí, že ak budú Víly, tak budú Rytieri, a naopak. Na tému, sabaúcta ženy v praktickom živote, realizujeme veľmi úspešný a už legendárny Zážitkový seminár pre ženy Si Víla, ktorý má už momentálne 38 voľné pokračovanie.
 

Sebaúcta

 

Namyslený hosť v kaviarni 

Hosť príde do kaviarne. Za chvíľu je pri ňom čašník a povie. „Dobrý večer, pane, čo si dáte?“ nasleduje odpoveď: „Presso a minerálku!“ Nezdá sa vám, že takéto niečo počujeme až príliš často? A čo je na tom čudné? Aj to je prejav nízkej sebaúcty. A prečo? Odpoveď hosťa, ktorý si váži sám seba, a tým aj iného, bude určite iná. „Dobrý večer, pán vrchný, dám si presso...“ Takáto odpoveď nie je iba prejavom slušnosti, dobrej výchovy, ale aj prejavom vyrovnanej sebaúcty. Ak si vážime samy seba, tak si vážime aj iného, v tomto prípade čašníka. Čašník nie je náš otrok, lebo my sme niekto...

 

Kritizujeme svojho partnera, partnerku často?

Nízka sebaúcta je veľmi častá aj v partnerskom vzťahu. Ak nie sme úctiví voči sebe samému, nie sme úctiví ani voči potrebám iných. Ak si chceme udržať vlastnú sebaúctu, mali by sme vedieť komunikovať. V prípade, keď vo vzťahu na svojho partnera/partnerku poštekujeme, sekírujeme ho, kritizujeme alebo nevieme ho ani vypočuť, je to veľmi typický prejav, ktorým je naša nízka sebaúcta vo vzťahu. Ak niekomu nedáme priestor, obmedzíte tým jeho vývoj a slobodu. Partner, ktorý takto koná, býva často neodbytný, majetnícky a závislý. Komunikovať by sme mali rovným dielom, ako jeden, tak i druhý. Na to, aby vznikla rovnocennosť vo vzťahu, je potrebná naša vlastná úcta a tým úcta voči partnerovi. Je to základ správne fungujúcej energie v sakrálnej čakre a čakre solárneho plexu.

 

Svoje postoje a tým aj bioenergetické pole (auru) a čakry nemôžeme oklamať. Teraz sa vráťme k vášmu sebaohodnoteniu z úvodu článku, na ktoré som sa pýtal. Na koľko percent si vážite sami seba, koľko to bolo? Je to menej ako 90%? Ak áno, tak máme veľký problém a hlavne dôvod sa nad tým hlboko zamyslieť. Lebo platí, tak ako si vážime sami seba, tak si vážime aj iných. A nikdy nie naopak!
Zamyslíme sa nad tým, že sebaúcta je aj reputácia alebo tiež dobrá povesť, dôstojnosť, humanita a ľudskosť. Na čo sa v dnešnej dobe tak často zabúda. A tiež hold - vzdanie pocty alebo honor alebo vážnosť a česť.

 

Sebaúcta ovplyvňuje energiu v sakrálnej čakre a čakre solárneho plexu.
Objednajte sa na analýzu aury a čakier mailom alebo zavolajte na tel: 0948 12 10 63