Nechtík lekársky

 

Nechtík bol už v staroveku obľúbený ako liečivá a okrasná rastlina. Používal ako omladzujúci prostriedok už v starom Egypte. Jeho kvetmi sa v Perzii a Grécku ozdobovali jedlá. V Hinduizme sa zasa nechtíkom zdobili chrámové oltáre.

 

Ľudové názvy tejto liečivej rastliny boli rôzne: mesiačik, nahotka liečivá, slniečko, kalendula, slniečko, dažďová bylina alebo bradavičné korenie. V ľudových tradíciách bol nechtík považovaný za akýsi barometer. Ľudia zistili, že ráno, ak sa kvet nechtíka neotvorí, tak bude pršať. Naopak, ak od rána boli kvety otvorené, tak sa hovorilo, že bude pekný deň.

 

Alternatívna liečba

V dnešnej dobe sa tejto liečivej rastline pripisuje mnoho liečivých účinkov. Nechtík lekársky má spazmolytické účinky (uvoľňuje kŕče), používa sa pri nespavosti a úzkostných stavoch. Znižuje krvný tlak a spomaľuje srdcovú činnosť. Čaj pôsobí tiež mierne sedatívne a zlepšuje funkcie srdca pri miernom poklese krvného tlaku (hypotenzívum).

 

Pri vnútornom užívaní zvyšuje činnosť potných žliaz a tvorbu žlče. Zmierňuje zápaly slizníc tráviaceho aparátu (ochorenia žalúdka, žalúdočné kŕče, vredová choroba žalúdka a dvanástnika, zápaly hrubého čreva, Crohnova choroba, úlcerózna kolitída – zápal hrubého čreva s tvorbou vredov). Pri zápalových chorobách tráviaceho aparátu spojených s kolikami uvoľňuje kŕče a urýchľuje normalizáciu tráviacich funkcií.

 

Antiflogistický (protizápalový) účinok sa využíva aj pri vyplachovaní ústnej dutiny a hrdla pri stomatitídach (zápal sliznice ústnej dutiny) a faryngitídach (zápal hltana).

 

Vonkajšie použitie nechtíka

Lokálne sa aplikujú masti, tinktúry a výťažky. Pôsobia proti hadiemu jedu, účinkujú dobre pri bodnutí hmyzom a dokonca aj proti toxínu medúzy. Jeho účinky sú aj fungicidné (protiplesňové), antivírusové a antibiotické. Veľmi účinná je nechtíková masť pri plesni na nohách. Vhodné je tiež omývanie nechtíkovým čajom pri plesňových ochoreniach v okolí pošvy.

 

Vodné výťažky sa osvedčili na vyplachovanie vagíny pri výtokoch z rodidiel zápalového pôvodu. Vo forme masti sa úspešne používa ako antiflogistikum pri hojení rán hlavne pri nehojacich sa hnisavých kožných afekciách (vredy predkolenia a dekubity - preležaniny), kde po vyčistení rany urýchľuje granuláciu a epitelizáciu tkaniva.

 

Vhodný je aj pri pomliaždeninách, ekzémoch a kožných vredoch, vyrážkach, dermatitídach (zápal kože) a zápaloch slizníc. Nechtík sa používa pri vnútorných a vonkajších zápaloch. Masť z nechtíka má použitie aj pri artróze, abscesoch, hemoroidoch a jazvách. Šťava z nechtíka je vhodná na pigmentové škvrny na koži, bradavice, starecké škvrny a zápal lôžka nechtu.

 

Čerstvá rastlina, ktorú predtým jemne naklepeme tak, aby pustila šťavu, sa používa omotaná okolo nôh cez noc, kedy má veľmi pozitívny účinok na varixy (kŕčové žily). Pri použití nechtíka samostatne alebo v zmesi sa nevyskytujú žiadne nežiaduce účinky a kontraindikácie.

 

 

 

Zjemňuje a zvláčňuje pokožku

Nechtík sa používa úspešne aj v kozmetike. Aplikuje sa 5-10% odvar, ktorý zlepšuje pružnosť kože, zjemňuje a zvláčňuje pokožku. Nechtík sa používa pre svoju dobrú rozpustnosť karotenoidových farbív v tukoch tiež v potravinárstve ako netoxické farbivo na prifarbovanie syrov, cukríkov a iných sladkostí.

 

Prírodná medicína - recepty:

Recept na prípravu masti z nechtíka

Na panvici zohrejeme 250 g čistej bravčovej masti a nasypeme do nej dve vrchovaté hrsti nechtíka (listy, kvety a stonky). Všetko necháme ešte raz speniť, zmes dobre premiešame a odstavíme. Nádobu prikryjeme a necháme vychladnúť počas noci.

 

Potom panvicu mierne zohrejeme a obsah prefiltrujeme cez plátno alebo gázu. Takto získanú masť naplníme do uzatváracích nádob. Uchovávame v chladničke na spodnej polici. Na prípravu masti je možné použiť ako náhradu bravčovej masti lekárenskú vazelinu (vaselina alba), ktorú zohrejeme vo vodnom kúpeli.

 

Recept na sedací kúpeľ z nechtíka

Dve hrsti čerstvého nechtíka alebo 100 g sušeného kvetu nechtíka namáčame na 12 hodín v 5 litrovej nádobe, do ktorej sme pridali studenú vodu. Potom macerát zohrejeme, precedíme a nalejeme do vane. Doplníme vodou tak, aby sme si pripravili sedací kúpeľ. Kúpeľ by mal trvať 20 minút.

 

Príprava tinktúry z nechtíka

Čerstvé kvety z nechtíka vložíme do fľaše a zalejeme 38-40% alkoholom (napr. vodka), tak aby kvety boli ponorené asi 1 cm pod hladinou. Necháme 14 dní lúhovať v teple. Tinktúru precedíme cez plátno alebo gázu. Uchovávame v tmavej sklenenej fľaši. Užívame 10-15 kvapiek tinktúry na podporu krvného obehu, pri ochorení čriev a žalúdka, zvonku na zapálené žily alebo pleseň na nohách.

 

Riedenú tinktúru s vodou môžeme použiť na rany, preležaniny a iné kožné afekcie. Pripravíme si ju tak, že tinktúru zriedime na polovicu vodou, namočíme v nej plátno alebo vatu a ako vlhký obklad priložíme na postihnuté miesta na koži.

 

Recept na prípravu nechtíkového oleja

Čerstvé listy nechtíka naložíme do fľaše, vzduchotesne uzavrieme a necháme dva týždne postáť na slnku. Kvety pustia žlto-oranžovú šťavu (olej), ktorý sa usadí na stenách fľaše. Potom do fľaše nalejeme 38-40% alkohol (napr. vodka), v ktorom sa olej rozpustí. Kvety opatrne vyberieme. Olej je vhodný aplikovať na vonkajšie rany a kožné afekcie.

Použitie v kuchyni

Zaujímavé a možno trochu netradičné je použitie nechtíka v kuchyni. Čerstvé kvety môžeme použiť na dozdobenie šalátov. Vďaka horkastej pikantnej chuti je možné nechtík pridať aj do polievok. Okvetné lístky je sa dajú tiež nasekať do ryže, ktorú prifarbí do žlta, podobne ako šafrán.

 

Ako nechtík vyzerá

Rastlina pôvodne pochádza zo Stredomoria a Blízkeho východu. Dnes sa pestuje najmä v Severnej Afrike ale aj v Európe a to hlavne v záhradách. Nechtík lekársky patrí do čeľade astrovité (Asteraceae). Je to jednoročná živicovito aromatická bylina s mäkko páperistými vajcovito kopijovitými listami. Listy sú striedavé, jednoduché, spodné sú úzko obráteno-vajcovité, horné sú podlhovasté až kopijovité a svetlozelené. Stonka je vzpriamená a rozkonárená. Rastlina dorastá do výšky 30 - 60 cm. Kvet je žltý alebo sýtooranžový. Plod je hnedá nažka.

 

Kedy zbierať nechtík

Vo fytoterapii sa používa kvet, respektíve obvodové okvetné jazýčky (Flos calendulae sine calyce), prípadne i celý kvet s kalichom (Flos calendulae cum calyce). Rastlina má slabý osobitný pach, korenisto aromatickú a slabú horkú chuť, trochu slanú. Rastlinu zbierame od polovice júna do konca augusta. Doba zberu je najvhodnejšia dopoludnia. Na oficinálne použitie (uvedené v liekopise) sa nechtík pestuje v Egypte, Sýrii, Nemecku, Rusku, na Balkáne, v Poľsku a Čechách. U nás patrí už dlhodobo k tradične pestovaným druhom liečivých rastlín.

Účinné látky

Účinné obsahové látky nechtíka lekárskeho sú karotenoidy (do 3,0%), silica (0,1 – 0,4%), flavonoidy, hlavne izoramnetínové a kvercetínové glykozidy (0,3 – 0,9%), hemolyticky pôsobiace glykozidy kyseliny oleanolovej – kalendulozidy, triterpénové alkoholy, fenolové kyseliny (kyselina salicylová, ktorá má antiagregačný účinok na krvné doštičky), horčiny (kalendín), polyacetylény a slizy. V nažkách (plodoch) sa vyskytuje olej (13 - 21%).

 

Čo píšu staré herbáre

Nechtík sa už v stredoveku predpisoval na ochorenia pečene a rôzne črevné problémy. Jeho účinky popisuje aj vynikajúci Mathioliho herbár z roku 1562: „Této byliny a listí užívají rádi v salátu, dále proti tísni, žloutence a klání srdce a to hlavně mladé ženy, když nemohou dostati menstruaci.“ Z iných herbárov vieme, že tiež farár Kneipp, známy bylinkár, používal nechtík ako prírodný liek na rakovinové nádory. Neskôr, Dr. Bohn používal túto rastlinu v podobe čaju ako podporný liek na rakovinové ochorenia.