Skorocel kopijovitý

 

Skorocel bol v minulosti podobne ako dnes, hojne rozšírená rastlina. Odpradávna mal veľmi dobrú povesť ako liečivá bylina a úspešne sa používal pri hojení rán. Dnes jeho zaujímavé liečivé účinky môžeme len potvrdiť.

 

Alternatívna liečba

Skorocel kopijovitý sa používa na tlmenie kašľa, pri ochoreniach dýchacieho aparátu, hlavne pri silnom zahlienení a pri astme. Odporúča sa aj pri ochoreniach pečene a močového mechúra. Čerstvá šťava s rastliny sa používa pri zle fungujúcom trávení a jej protizápalové účinky sú vhodné pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika.

 

Antibiotické účinky rastliny sa využívajú aj pri vredovom ochorení hrubého čreva. Semeno skorocelu (Semen plantaginis) znižuje hladinu krvného cukru, pozitívne pôsobí na pečeň a mierne stimuluje krvotvorbu. Zvonku sa požíva na liečenie rán, opuchov a vhodné je aj pri uštipnutí hmyzom. V tomto prípade sú vhodné čerstvé listy aj skorocelu väčšieho, ktoré sú mierne potlčené, pre lepšiu účinnosť.

 

Na vonkajšie použitie sa skorocel používa už niekoľko sto rokov, ako som uviedol vyššie. Na dýchacie ochorenia pre deti sa používa skorocelový sirup, ako dostupné liečivo v lekárni. Skorocel kopijovitý sa požíva často do bylinných zmesí. Nie je toxický a môže sa užívať dlhodobo, samozrejme pri odporúčanom dávkovaní.

 

Prírodná medicína -recepty: Recept na prípravu skorocelovej šťavy

1000g čerstvých umytých listov skorocelu kopijovitého sa pomelie, pridá sa 1000 ml vody, 1000 g cukru a 500 g včelieho medu. Zmes sa varí na miernom plameni cca 10 minút, pokiaľ šťave nezhustne. Po vychladení sa naplní do fliaš a uchováva sa na chladnom mieste. Užíva sa 1 polievková lyžica niekoľkokrát denne. Vhodné indikácie sú kašeľ, nachladenie a hnačka.

 

Recept zo skorocelu pri zápale nechtového lôžka

2 až 3 čerstvé umyté listy skorocelu sa ponoria na chvíľu do horúcej vody. Necháme ich mierne vychladiť a obmotáme ich na postihnuté miesto okolo prstu. Listy je vhodné ovinúť obväzom na niekoľko hodín.

 

Recept na čajovú zmes pri bronchitíde

Zmiešame rovnaké množstvo skorocelu kopijovitého a dúšky materinej. Prevaríme vodu s plátkom citróna a jednou kávovou lyžičkou kandizovaného cukru. Odstavíme z plameňa a pridáme do šálky 1 kávovú vrchovatú lyžičku čajovej zmesi, ktorú sme si pripravili. Necháme lúhovať jednu minútu a teplý čaj pijeme 2 – 3 krát denne, podľa možnosti vždy čerstvo pripravený.

 

Recept na čajovú zmes pri silnom kašli

Pripravíme si zmes rovnakého množstva sušeného skorocelu kopijovitého, podbeľa lekárskeho, divozelu veľkokvetého a pľúcnika lekárskeho. Dve vrchovaté lyžičky zmesi zalejeme jednou šálkou prevarenej vody (200-250 ml) a lúhujeme tri minúty. Pijeme 2-3 šálky čaju denne. Podbeľ v zmesi by sa nemal užívať dlhodobo!

 

Skorocel a vláknina

Pre zaujímavosť spomeniem ešte druh, ktorý u nás nerastie Skorocel indický (Plantago Ovata Forssk.). Je to pôvodná rastlina z juhu Mediteránu, vyskytuje sa na Arabskom poloostrove, v južnom Iráne a Pakistane. Rastie na suchých pieskovitých a ilovitých miestach a to nie len na pobreží. Pestuje sa v niektorých oblastiach USA, v Brazílii a hlavne Indii. Rastlina má prízemnú ružicu listov, dorastá do veľkosti 20 cm.

 

Listy sú čiarkovité, 10-60 cm dlhé, jemne chlpaté, zubaté. Poznáme ho aj skôr ako vlákninu - indické Psyllium. Vláknine sa príliš veľká pozornosť nevenuje, preto sa pozrime bližšie na jej funkcie v čreve. Vláknina je dôležitá pre správne fungovanie tráviaceho aparátu, plní ochrannú, detoxikačnú a čistiacu úlohu.

 

Tým, že viaže toxické zložky potravy a zabraňuje ich vstrebávaniu, má významné preventívne pôsobenie. Vláknina reguluje trávenie tukov a sacharidov, znižuje hladinu cholesterolu, pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi a napomáha správnemu fungovaniu čriev.

 

Viaže na seba vodu a tým zväčšuje svoj objem. Pozitívne pôsobí v hrubom čreve, kde vďaka svojmu zväčšeniu objemu neriedi odpadné látky, ktoré vznikajú pri trávení. Odporúča sa aj ako prevencia proti prejedaniu sa a tým aj proti obezite. Jej množstvo však treba adekvátne regulovať.

 

Vlákninu nájdeme aj v zelenine (mrkva, šošovica, kukurica, hrach, fazuľa, listová zelenina, brokolica, ružičkový kel, karfiol a ovocí (paradajka, jablko, banán, hruška, figy, slivky).

 

Čo skorocel obsahuje

Sušený list skorocelu kopijovitého (Folium plantaginis) obsahuje iridoidové glykozidy aukubín (0,3 - 2,5%) a katalpol (0,3 - 1,0%), sliz, triesloviny (do 6,5%), fenolkarboxylové kyseliny, kumarín eskuletín, flavonoidy (apigenín, luteolín), kyselinu kremičitú (1%) a saponíny s hemolyzujúcou a antimikrobiálnou aktivitou.

 

Ako ho zbierame

Vo fytoterapii sa dnes používa ako antitusikum (látka tlmiaca kašeľ) a mucilaginosum (látka vyvolávajúca tvorbu hlienu). Zbiera sa list skorocelu kopijovitého a to od mája do augusta, najlepšie okolo štrnástej hodiny. Zbiera sa bez kvitnúcich stoniek. Rastlina sa suší opatrne, lebo rýchlo sa zaparí. Sušený list nemá pach, chutí slizovo, trochu horko a slano.

 

Kde skorocel rastie

Skorocel kopijovitý patrí do čeľade Plantaginaceae -skorocelovité. Vyskytuje sa v celej Európe, severnej a strednej Ázii, na Západnej Sibíri, Filipínach, Japonsku, Azorských ostrovoch, Severnej a Južnej Amerike a v Afrike, kde nie to však nie je pôvodný druh. Rastie na lesných cestách, lúkach, trávnatých pastvinách, medziach a priekopách.

Ako skorocel vyzerá

Je to rastlina s ružicou prízemných kopijovitých listov v počte 3 -15 a krátkym koreňom. List je kopijovitý, až 30 cm dlhý, zužujúci sa pomaly do stopky, celistvookrajový. Čepeľ listu je sivozelená, lysá, na rube má tri až sedem hlavných žíl, oblúkovite prebiehajúcich od bázy k listovému zakončeniu.

 

List príbuzného druhu skorocelu väčšieho má guľatejší tvar. Rastlina kvitne valcovitým kláskom malých žltobielych kvetov na vysokom stvole (aj 50 cm) v máji až októbri. Plod je tobolka. Je to typická burinovitá rastlina ale v niektorých oblastiach sa pestuje ako liečivá rastlina.

 

Príbuzný druh Skorocel väčší (Plantago major L.) je rozšírený v celej Európe, severnej Afrike a vo väčšej časti Ázie. Rastie pri cestách, na rumoviskách, poliach, na okrajoch lúk a pastvín a v záhradách. Je to 10 - 30 cm vysoká rastlina s listami v prízemnej ružici.

 

Čepeľ listov je celokrajná, vajcovitá na báze srdcovitého tvaru. Kvet je drobný nenápadný zelenobiely alebo zelenožltý. Plod je tobolka. Používa sa v ľudovom liečiteľstve podobne ako predchádzajúci druh.