Šalvia lekárska (Salvia officinalis)

 

Šalvia patrí u nás medzi veľmi známe liečivé rastliny. Jej ľudové názvy boli rôzne - babie rúcho, babie ucho, vlčí chvost alebo rapaňa. Názov rastliny - Salvia je odvodený od latinského Salvare – liečiť, uzdravovať. V stredoveku bola šalvia považovaná za všeliek a hojne sa pestovala v kláštorných záhradách.

 

Alternatívna liečba

Liečivé účinky šalvie využívame aj v dnešnej modernej fytoterapii. Šalvia sa odporúča ako antiflogistikum (látka s protizápalovými účinkami) a dezificiens pri zápaloch ústnej dutiny a hltana, zápale mandlí (tonzilitída), bolestiach v krku, hnisavých ložiskách v ďasnách (gingivitída), zápale zubov (stomatitída) a parodontitíde (ľudovo paradentóza).

 

Pri krvácaní ďasien sa doporučuje kloktať čajom zo šalvie. Tiež je možné namočiť vatový tampón do šalviového nálevu a priložiť na postihnuté miesto. Šalvia pôsobí pozitívne na ochorenia pečene, odvádza hlien z dýchacieho aparátu a žalúdka, zmierňuje bolesti žalúdka, podporuje chuť k jedlu a trávenie a ukľudňujúco pôsobí na črevné poruchy a hnačky.

 

Znižuje tiež horúčku, redukuje prílišnú tvorbu potu (antihidrotikum) pri infekčných ochoreniach, znižuje hladinu krvného cukru a priaznivo pôsobí na obrnu. Kúpele zo šalviového čaju podporujú nervový systém a sú vhodné aj pri ochoreniach ženských reprodukčných orgánov.

 

Šalvia pre krásu

Šalvia je nepostrádateľná pre krásu, zdravú pleť a taktiež znižuje vypadávanie vlasov. Rozomleté šalviové listy sa odporúčajú prikladať na postihnuté miesto na koži tiež pri bodnutí hmyzom. Šalvia sa hojne sa používa ako zložka do kozmetík (zubné pasty, ústne vody, spreje proti poteniu, pleťové vody, kúpeľové prísady a šampóny.

 

Omývanie pokožky záparom zo šalvie je vynikajúci na liečbu mastnej, nečistej pleti, kde šalvia pomáha redukovať nadmernú tvorbu kožného mazu. Odporúčam zmiešať dve lyžice medu a štyri kvapky šalviového oleja, jeden žĺtok a trochu múky. Takúto pastu naneste na tvár a krk a nechajte pôsobiť asi 30 minút. Pastu potom odstráňte vodou. Šalvia je obzvlášť efektívna na osvieženie pokožky s rozšírenými pórmi.

 

Použitie v kuchyni

Šalvia je cenená nielen ako liečivá rastlina, ale aj ako vynikajúce korenie. Má intenzívnu chuť a preto ju ako koreninu používame len v rozumnej miere. Používajú sa vysušené listy. Vynikajúca je k jedlám so slaninou a bravčovou pečeňou, tiež je vhodná k pstruhovi, hydine, jahňacine a divine. Táto korenina sa používa hlavne v juhoeurópskej kuchyni, ale prečo ju nezaradiť aj do nášho jedálnička.

 

Účinné látky

Vo dnešnej fytoterapii sa používa vňať (Herba salviae) a list šalvie (Folium salviae). Listy zbierame počas slnečného svitu, pretože rastlina vytvára éterické oleje práve počas slnečných a suchých dní. Šalvia má silný aromatický pach a chuť korenistú, zvieravú, trochu horkú. Obsahuje silicu (0,5 - 2,5%), triesloviny (3-7%), flavonoidy (luolín), triterpény, horčiny (s antibioticky účinným laktónom), tiamín, kyselinu nikotínovú a bližšie neznáme látky.

 

Prírodná medicína - recepty:

 

Recept na šalviový sedací kúpeľ: 100 g sušených šalviových listov vložíme do 5 litrov studenej vody a necháme macerovať 12 hodín. Macerát potom zohrejeme, precedíme a vylejeme do kúpeľa. Vodu do kúpeľa doplníme tak, aby krížová oblasť bola ponorená v kúpeli. Kúpeľ by mal trvať 20 minút.

 

Obklad zo šalviových listov: 2 kopcovité kávové lyžičky šalviových listov zalejeme 500 ml prevarenej vody a necháme lúhovať 1-3 minúty. Precedíme a do výluhu namáčame vatu, ktorú potom priložíme na krk. Dôležité je mať krk v teple, obklad previažeme šatkou alebo šálom okolo krku. Obklad je vhodné niekoľko krát denne vymeniť. Liečbu dopĺňame aj kloktaním zo šalviového čaju viackrát (3-4-krát) denne.

 

Čaj zo šalvie na kloktanie: Jedna kávová kopcovitá lyžička sušenej šalvie sa zaleje 200 ml prevarenej vody a nechá sa lúhovať 10 minút. Roztok schladíme. Kloktáme tri až štyri krát denne.

 

Recept na rozpustenie hlienu v dýchacích orgánoch a žalúdku: jednu kopcovitú lyžičku sušenej šalvie zalejeme jednou šálkou prevarenej vody (200 ml), necháme lúhovať tri minúty, precedíme a pijeme dvakrát denne. Recept je vhodný aj pri nočnom potení, kedy jednu šálku pijeme ráno a jednu pred spaním.

 

Do liekopisu sa zaviedla aj šalvia trojlaloková, tzv. šalvia grécka (Salvia triloba) pochádzajúca z dalmátskeho pobrežia. Tento liečivý druh je zobrazený aj na freske starobylej Minojskej kultúry v oblasti Knossos, na Kréte, už okolo roku 1400 pred našim letopočtom!

 

Stredoveké herbáre a liečiteľstvo

V antickom Ríme bola šalvia jedným z najdôležitejších liečivých prostriedkov. Už Plínius popisuje vo svojich spisoch používanie šalvie na liečebné účely. U nás, v Strednej Európe začala byť šalvia známa v 9. storočí. Neskôr sa o šalvii a jej liečivých účinkoch zmieňujú mnohé stredoveké herbáre.

 

V 16. storočí bola odporúčaná lekármi tejto doby ako výborný prostriedok na poranenia. Účinky šalvie popisuje aj renomovaný stredoveký Mathioliho herbár z roku 1562: „Přikládání utlučeného listí šalvějového je dobré na všelijaké rány a jedovatá uštknutí, zastavuje krev a vyčistuje hnisavé a šeredné vředy.

 

Časté proplachování a vymývaní úst vodou vypálenou ze šalvěje, utvrzuje zuby a posiluje hlavu. Vytíraní zubu a dásní čerstvým šalvějovým listím udržuje a zachováva je pevné, mocné a čistotné.“ Staré herbáre odporúčajú šalviový prášok alebo čerstvé listy šalvie na požitie v ústnej dutine pri zápale ďasien, na čistenie zubov a na vyplachovanie úst.

 

Kde šalvia rastie a ako vyzerá

Šalvia lekárska pochádza zo slnečných, vápencových strání Stredomoria, hlavne Dalmácie. Šalvia u nás rastie pomerne hojne a to vo viacerých druhoch. Pre liečivé účely sa zbiera a používa iba Šalvia lekárska (Salvia officinalis). Šalvia patrí do čeľade hluchavkovité (Lamiaceae).

 

Je to poloker s drevnatejúcimi byľami vysoký 20-60 cm. Stonky sú priame, krátko rozkonárené, chlpaté. Listy sú podlhovasté až elipsovité 2-6 cm dlhé, na líci sivo páperisté, na rube bielo plstnaté. Kvety sú fialové, v papraslenoch. Rastlina kvitne od apríla do júla.